Thanks To All Who Participated in the Beer For Boobs V

There were 329 entries judged and 132 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the Beer For Boobs V organized by Scioto Olentangy Darby Zymurgists (sodz), Weasel Boy Brewing Company. Be sure to read the competition rules.

Best of Show Winners

Winning Entries

Table 1: Lighter lagers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Crothers Jr Cream Ale 1C: Cream Ale
2nd Michael Ontolchik Foam 1D: American Wheat Beer Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Nathan Levengood
Co-Brewer: Mike Swartzwelder
Skeet Skeet 1C: Cream Ale Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 2: Czech/Malty Lagers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Shurtz Festivus Bier 4B: Festbier Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Paul Harden Heaven Helles 4A: Munich Helles
3rd Larry Reuter
Co-Brewer: John Wicks
The Dark Side Of Saaz 3D: Czech Dark Lager Saaz

Table 3: Pale Bitter Europeean (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
EM-50 A.K.A. I Can Go For That 5B: Kolsch Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Jeffrey Constantine Kolsch Potato 5B: Kolsch

Table 4: Amber/Dark Euro Lagers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Levengood
Co-Brewer: Mike Malinowski
Badonka Dunkel 8A: Munich Dunkel Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Matt Brown
Co-Brewer: Dave And Will Brown
Marching To Marzen 6A: Marzen The Brewing Network
3rd Richard Sheppard Angel Eyes 6A: Marzen SODZ

Table 5: German Wheat (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeffrey Constantine Hef N’ A 10A: Weissbier
2nd Jim Satin Knaufs Dunkelweizen 10B: Dunkels Weissbier Ann Arbor Brewers Guild
3rd Michael McCaffrey Grotto 10A: Weissbier

Table 6: Trappist (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith McFarlane
Co-Brewer: MMBC
Beekers Babble 26D: Belgian Dark Strong Ale saaz
2nd Mike Yingling
Co-Brewer: Chris Gaul
Erste Pils Mit Belgischen Hefe 26A: Trappist Single Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd David Wolf Eden Hazard Brace 26B: Belgian Dubbel

Table 7: American Wild (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Gallow Pale Sour 28B: Mixed Fermentation Sour Beer SODZ
2nd Larry Reuter Peach Wild 28C: Soured Fruit Beer Saaz
3rd Malcolm Frazer One Of My Vices Is Berliner-Type-Weisses (W/ Meyer Lemon) 28C: Soured Fruit Beer TRASH & TRUB

Table 8: Am. Porter/Stout (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Satin Knaufs Stout 20C: Imperial Stout Ann Arbor Brewers Guild
2nd Daniel George Sunshine Of Your Love 20C: Imperial Stout SODZ
3rd Jeff Berry Ivan Drago 20C: Imperial Stout SODZ
HM Brian Jones Wet Hop RIMP 20C: Imperial Stout SODZ

Table 9: Strong Belgian (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Wilson Staas Tribute V1.2 25C: Belgian Golden Strong Ale DOH!
2nd Jim Satin Knaufs Saison 25B: Saison Ann Arbor Brewers Guild
3rd Tom Morgan Table Saison 25B: Saison

Table 10: Dark British (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Crothers Jr Oatmeal Stout 16B: Oatmeal Stout
2nd Jim Satin Knaufs Stout 16C: Tropical Stout Ann Arbor Brewers Guild
3rd Nathan Levengood Milk Stout 16A: Sweet Stout Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
HM Chris Bible Ebony Insanity 16C: Tropical Stout N/A

Table 11: Scottish/Irish (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
Mony A Mickle Maks A Muckle 14A: Scottish Light Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Nathan Levengood
Co-Brewer: Mike Swartzwelder
The Scotsman 14C: Scottish Export Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Paul Schamel L.R. Red 15A: Irish Red Ale

Table 12: Brown British (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Yingling
Co-Brewer: Chris Gaul
Bugrit! 13A: Dark Mild Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Mike Creveling Buggery Bullocks 13B: English Brown Ale SAAZ
3rd John Mulligan Shake For Me 13C: English Porter Glass City Mashers

Table 13: IPA (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
You Make My Dreams Come True 21A: American IPA Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd Andrew Mitchell Jiggery Pokery 21A: American IPA Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
3rd Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
You Dropped The Hops On Me, Baby 21B: Specialty IPA Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 14: Am. Amber/Brown (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Linn Big Brown Beaver 19C: American Brown Ale
2nd Matt Shurtz Dover Common 19B: California Common Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rd Sean Flanagan
Co-Brewer: David Kozusnik
Fort Henry Amber Ale 19A: American Amber Ale

Table 15: Strong British Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Rupert Mad Mule IV - The Heavy Load 17C: Wee Heavy MASH
2nd Jessica Ihms Powerful Brown 17A: English Strong Ale SNOB (Society of Northeast Ohio Brewers)
3rd Brent McGrady Wee Bit Heavy 17C: Wee Heavy Delaware Ohio Homebrewers (DOH!)

Table 16: Strong American/Euros (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Levengood
Co-Brewer: Mike Yingling
I Like To Play With My Ying-A-Ling 9A: Doppelbock Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2nd Shawn Adams Carbon Black 9C: Baltic Porter saaz
3rd Jim Satin Knaufonator 9A: Doppelbock Ann Arbor Brewers Guild
HM Shawn Adams
Co-Brewer: Josh Blubaugh
Dobbelkron 9A: Doppelbock saaz

Table 17: Belgian/Euro Sour (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Nycz Berliner Weisse 23A: Berliner Weisse HomeBros
2nd Stacy Groene Berliner Weisse 2 23A: Berliner Weisse SODZ
3rd Steve Henry Paw Paw Lambic 23F: Fruit Lambic SODZ
HM David Heuser Commandeaux 24B: Belgian Pale Ale

Table 18: British Beer (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brent McGrady Hillside Bitter 12A: English Golden Ale Delaware Ohio Homebrewers (DOH!)
2nd Seth Draeger ESB 11C: Strong Bitter SODZ
3rd David Heuser Mo’Betta Bitter 11C: Strong Bitter
HM Paul Schamel Isabelle Pale Ale 11C: Strong Bitter

Table 19: Amber Bitter Euros (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wilcox Scored 15.5 Points In Its Previous Competition... 7A: Vienna Lager Wichita Homebrewers Organization
2nd John Mulligan Take That Vienna 7A: Vienna Lager Glass City Mashers
3rd Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
Stadtneurotiker 7B: Altbier Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 20: Fruit/Alternative (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wilcox Thanks Gordon (And Curt!) 29A: Fruit Beer Wichita Homebrewers Organization
2nd Malcolm Frazer Peaches & Cream 29A: Fruit Beer TRASH & TRUB
3rd Robert Shurina Cherry Wheat Ale 29A: Fruit Beer

Table 21: Spiced Beer (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chad Heuser NOB-GOB Saison 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Lorain County Zymurgists
2nd Shawn Adams
Co-Brewer: Josh Blubaugh
Pumkinfest 30B: Autumn Seasonal Beer saaz
3rd Matt Shurtz Coconut-Almond Porter 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 22: Speciality (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Richard Sheppard Gooble Gobble Pilsner 27A: Historical Beer SODZ
2nd Jim Rupert Belgian Style Gose 27A: Historical Beer MASH
3rd Steve Henry Sauergruit 34C: Experimental Beer SODZ

Table 23: Smoke/Wood (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Seth Draeger Darth Draeger 33B: Specialty Wood-Aged Beer SODZ
2nd Brian Gallow Oaked Christmas Ale 33A: Wood-Aged Beer SODZ
3rd David Stevens Oak Mark 33A: Wood-Aged Beer
HM Eric Trautwein Barrel Aged Russian Imperial Stout 33A: Wood-Aged Beer DOH!

Table 24: American Pale (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Cohoe Green Spot 18B: American Pale Ale
2nd Craig Davis A Bitter Man’s Pale 18B: American Pale Ale SODZ
3rd Jim Jadwisiak
Co-Brewer: Cara Baker
Call Me Morbid, Call Me Pale 18B: American Pale Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 25: Standard Cider (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Bopp Cider C1A: New World Cider
2nd Michael Wilcox 27B, Or Not 27B? C1B: English Cider Wichita Homebrewers Organization
3rd Todd Donnelly Bahston Cidah C2A: New England Cider Society of Northeastern Ohio Brewers

Table 26: Special Cider (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Donnelly Maple Applewine C2F: Specialty Cider/Perry Society of Northeastern Ohio Brewers
2nd Michael Wilcox Cider For Boobs C2F: Specialty Cider/Perry Wichita Homebrewers Organization
3rd Krista A Jantz CranApple Delight #2 C2B: Cider with Other Fruit Dukes of Ale

Table 27: Tradition/Spiced Meads (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Donnelly Sweet Mead M1C: Sweet Mead Society of Northeastern Ohio Brewers
2nd Jim Sudduth Black Licorice Mead M3A: Fruit and Spice Mead SODZ

Table 28: Fruit/Special Meads (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Donnelly Cherry Melomel M2D: Stone Fruit Mead Society of Northeastern Ohio Brewers
2nd Todd Donnelly Acerglyn M4C: Experimental Mead Society of Northeastern Ohio Brewers
3rd Larry Reuter Pieme M2B: Pyment Saaz